1749 | 08 | СЕРПЕНЬ | 31 серпня 1749 року. Народився Олександр Миколайович РАДИЩЕВ. Олександр Миколайович РАДИЩЕВ
(1749 - 24.9.1802),
письменник.
Олександр був первістком у родині дворянина - нащадка денщика Петра I. Згодом родина неабияк збільшилася - у Сашка з'явилися сім братів і чотири сестри. Перші роки життя письменника пройшли в Нємцові, потім родина перебралася в найбільший свій маєток - село Верхнє Аблязово Саратовського намісництва.

Спочатку вихователями хлопчика були кріпаки - нянька Параска Клементівна і дядько Петро Мамонтов на прізвисько Сума, що навчив Олександра читати і писати. Коли дитині здійснилося шість років, у будинку з'явився француз. Незабаром, однак, з'ясувалося, що вчитель французької був просто солдатом, що майже не знав мови, і з ним попрощались.

Через рік батько повіз хлопчика в Москву, у будинок родича матері, що доводився племінником директорові Московського університету А. М. Аргамакову. Діти Аргамакових мали можливість займатися вдома із професорами і викладачами університетської гімназії. Вихованцем цієї гімназії став і Олександр Радищев: з 8 до 13 років він учився в будинку дядька по програмі гімназичного курсу, бував на іспитах, гімназичних і студентських диспутах.

Разом з гімназистами він частенько бігав у єдину тоді в Москві книжкову крамницю при університеті, багато і жадібно читав. Потім був записаний у пажі і відправився у свою першу самостійну подорож з Москви в Петербург і далі в Лейпціг для «навчання латині, німецькій і, якщо можливо, слов'янській мові, а щонайпаче праву природним і всенародному і трохи... Римської імперії праву».