Едуар МАНЕ
/Edouard MANET/
(1832 - 30.4.1883),
французький художник, один з основоположників імпресіонізму.

Один з найвидатніших живописців Франції, Едуард Мане, народився в 1832 році. Батько художника займав досить престижний пост суддівського чиновника. Батьки мріяли бачити сина, який би пішов по стопах батька. Однак юнак з самого раннього віку мріяв про художній діяльності. Під впливом батьків молодий Мане робить спробу вступити в одну з Морських шкіл. Іспиту Мане не витримує. Після цього він відправляється в подорож до берегів Південної Америки. Під час цього тривалої подорожі юнак багато малює. В основному це портрети й замальовки членів екіпажу корабля. Після повернення з подорожі він знову намагається вступити в Морську школу, де знову зазнає невдачі. Після повторної невдачі, за згодою батьків, Мане починає займатися живописом. Навчання, яке тривало більше 6 років, проходить у майстерні Тома Кутюр, досить відомого художника-академіста. Під час навчання він робить поїздки в Німеччину, Італію та Чехію, де знайомиться з найбільшими музеями і пам'ятками мистецтва Європи. Навчання тривало до 1856 року.

З кінця періоду навчання і аж до 1870 року, Мане продовжує свою діяльність художника. Основним прийомом, в його творчості, залишаються фігурні композиції і портрети. Під час німецької облоги Парижа, в 1870 році, художник стає артилеристом і знаходиться в рядах захисників міста. Він намагається закарбувати місто під час його блокади і голоду. У ті ж роки відбувається знайомство, і спілкування художника зі знаменитими імпресіоністами того часу, такими як Моне, Піссаро, Сіслея та ін. У 1880-і роки, будучи вже важко хворим, Мане пише цілий ряд натюрмортів, які були невластиві його манері портретиста. Помер художник в 1883 році 30 квітня. Творчість цього художника не було особливо визнано аж до 1890-х років, коли його картина була, буквально, нав'язана музею Лувр, його друзями. Після цього, картини Мане почали набувати й інші музеї та приватні колекціонери.

23 січня 1832 року. Народився Едуар МАНЕ.

Мане поєднував життєву достовірність образу з романтизацією зовнішнього вигляду моделі. Використовуючи і переосмислюючи сюжети і мотиви живопису старих майстрів, Мане прагнув наповнити їх актуальним змістом, полемічно, іноді епатуючим чином внести у відомі класичні композиції зображення сучасної людини. Своєю творчістю Едуар Мане передбачив виникнення, а потім став одним з основоположників імпресіонізму. Багатьом творам Мане властиві імпресіоністичні мальовнича свобода і фрагментарність композиції, барвиста вібруюча гамма. В той же час Мане зберігає ясність малюнка, сірі та чорні тони в колориті, віддає перевагу не пейзажам, а побутовим сюжетам з вираженим соціально-психологічним підґрунтям (зіткнення мрії і реальності, примарність щастя в блискучому та святковому світі. Творчість Мане оновило традиції французького живопису XIX століття і багато в чому визначило подальший розвиток світового образотворчого мистецтва.

Цитати Едуарда Мане:

« Щоб відчувати себе добре, мені необхідно працювати».

« Це недостатньо, знати своє ремесло - ви повинні мати почуття. Наука це дуже добре, але для нас уяву коштує набагато більше».

« У природі немає ніяких ліній, тільки контрастні плями кольору».

«Перш, ніж я почну завойовувати офіційні салони, я повинен віддати данину старим майстрам ...»

« Ніхто не може бути художником, якщо він не любить живопис більше всього на світі».

« Існує тільки одна істинна річ: відразу малювати те, що ви бачите. Коли ви отримали це, ви отримали це. Якщо ні, починайте знову. Все інше обман».

« Колір є справою смаку і чутливості».

23 січня 1832 року. Народився Едуар МАНЕ.