Іван Огієнко народився 14 січня 1882 р. у містечку Брусилові на Житомирщині. Він закінчив початкову школу у Брусилові та військово-фельдшерську школу у Києві, здобув атестат зрілості в гімназії в Острозі, навчався на медичному та історико-філологічному факультетах Київського університету (1905–1909) та на Вищих педагогічних курсах у Києві (1909–1912). Після завершення навчання Огієнко викладав у Києві — у Комерційному інституті, 6-й гімназії, університеті, Духовній академії та на Вищих жіночих курсах Огієнко був першим міністром освіти Української Народної Республіки (1919). Він керував українізацією шкільної освіти, уклав і видав 2 десятки підручників з української мови, першим почав читати лекції українською мовою у Київському університеті, очолив Комісію з розробки українського правопису. Професор Огієнко став засновником і першим ректором Українського університету у Кам’янці-Подільському (1918–1920), а після від’їзду з міста Директорії УНР залишався там головним уповноваженим українського уряду. Пізніше він викладав українську мову у Львівській учительській семінарії (1924–1926) та церковнослов’янську мову на богословському факультеті Варшавського університету (1926–1932).

Огієнко був також міністром віросповідань УНР (1919–1924). Ще у січні 1918 р. він виступив на Соборі у Києві з ідеєю автокефалії Української Православної Церкви як умови її відродження. А 1921 р. від імені уряду УНР в екзилі Іван Огієнко направив Константинопольському патріарху Григорію VII запит із проханням благословити автокефалію. Ще однією умовою відродження Церкви Огієнко вважав українізацію богослужіння.

9 жовтня 1940 р. Іван Огієнко прийняв у Яблочинському Свято-Онуфріївському монастирі чернечий постриг під іменем Іларіона, а 20 жовтня він був у Холмі висвячений на архієпископа Холмського та Підляського Української Автокефальної Православної Церкви. 16 березня 1944 р.

Синод єпископів обрав владику Іларіона митрополитом Холмсько-Підляським.

Перед наступом Червоної армії у липні 1944 р. митрополит Іларіон виїхав до Словаччини, потім до Польщі, Австрії, Швейцарії, а у вересні 1947 р. переїхав до Канади. 8 серпня 1951 р Надзвичайний собор Української Греко-Православної Церкви обрав владику Іларіона главою УГПЦ в Канаді та митрополитом Вінніпега. Він заснував та очолив Науково-Богословське товариство, реорганізував богословський факультет Манітобського університету в Колегію св. апостола Андрія, а 1960 р. ініціював об’єднання трьох українських автокефальних церков за кордоном.

Митрополит Іларіон був автором 24 монографій з історії культури, з мовознавства, з історії церкви та з канонічного права. Він другим після Пантелеймона Куліша переклав Біблію українською мовою (1962). Митрополит Іларіон також заснував українське видавництво у Лозанні, започаткував 30-томну «Бібліотеку українознавства», редагував часописи «Рідна мова», «Наша культура», «Слово істини», «Віра і культура»

Іван Огієнко помер у Вінніпезі 29 березня 1972 р. у віці 90 років.