Ромен РОЛАН
/Romain ROLLAND/
(1866 - 30.12.1944),
французький письменник.

Народився 29 січня 1866 в Кламси, Ньєвр, Франція, в сім'ї нотаріуса. У 1881 році Ролани переїхали до Парижа, де майбутній письменник, закінчивши ліцей Людовика Великого, поступив в 1886р у вищу школу Еколь Нормаль. Після її закінчення Ролан два роки прожив в Італії, вивчаючи образотворчі мистецтва, а також життя і творчість видатних італійських композиторів. Граючи на фортепіано з раннього дитинства і не перестаючи серйозно займатися музикою в студентські роки, Роллан вирішив обрати своєю спеціальністю історію музики.

Повернувшись до Франції, Ролан захистив у Сорбонні дисертацію «Походження сучасного оперного театру. Історія опери в Європі до Люллі і Скарлатті »(1895) і, отримавши звання професора історії музики, читав лекції спочатку в Еколь Нормаль, а потім у Сорбонні. Спільно з П'єром Обрі заснував журнал «La Revue d'histoire et de critique musicales» в 1901 році. До його найбільш видатним музикознавчих праць цього періоду належать монографії «Музиканти минулого» (1908), «Музиканти наших днів» (1908), «Гендель» (1910).

Першим художнім твором, що вийшов у пресі була трагедія «Святий Людовик» - початкова ланка драматичного циклу «Трагедії віри», до якого також належать «Аерт» і «Настане час». Під час Першої світової війни Ролан - активний учасник європейських пацифістських організацій, що публікує безліч антивоєнних статей, які вийшли у збірниках «Над сутичкою» і «Предтечі». У 1915 р Роллан був удостоєний звання лауреата Нобелівської премії з літератури «за високий ідеалізм літературних творів, за співчуття і любов до істини». Ролан активно листувався з Львом Толстим, вітав Лютневу революцію і схвально ставився до Жовтневої революції в Росії 1917 року. Вже з 1920-х років спілкувався з Максимом Горьким, приїжджав на запрошення до Москви, де мав бесіди зі Сталіним (1935). Серед інших його кореспондентів були Ейнштейн, Швейцер, Фрейд. У роки війни жив в окупованому Везле, продовжуючи літературну діяльність, де і помер від туберкульозу 30 грудня 1944р.

29 січня 1866 року. Народився Ромен РОЛАН.

Визнання Ромен Роллан отримав на рубежі XIX і XX століть, після публікації та постановки циклу його п'єс, присвячених подіям Великої французької революції: «Вовки», «Торжество розуму», «Дантон», «Чотирнадцяте липня». Найбільш відомий твір - роман «Жан-Крістоф», що складається з 10 книг. Цей роман приніс автору світову славу і переведений на десятки мов. Цикл розповідає про кризу німецького музичного генія Жан-Крістофа Крафта, прототипом якого стали Бетховен і сам Ролан. Дружба молодого героя з французом символізує «гармонію протилежностей», а більш глобально - мир між державами.

Цитати Р. Ролана:

«Книголюби легко перетворюються в фетишистів. Сторінки, які розбудили їхню фантазію, навіть і брудні для них священні».

«Не буває похмурих часів, бувають похмурі люди».

«Прощення вимагає більше мужності, ніж покарання».

«... немає нічого більш інтернаціонального, ніж посередність».

«Жити - означає вмирати кожен день і кожен день битися».

«Найстрашніше в житті - це люди, які представляють собою повне ніщо. Як баласт, скинутий з висоти, їх нестримно тягне вниз; вони неминуче повинні впасти і, падаючи, захоплюють за собою всіх, з ким зв'язала їх доля».

«Щирість настільки ж рідкісний дар, як розум або краса, і несправедливий той, хто вимагає їх від всіх і кожного».