Томас ПЕЙН
/Thomas PAINE/
(1737 - 8.6.1809),
публіцист, ідеолог епохи боротьби за незалежність американських колоній.
В 37 років він з рекомендаційним листом Бенджаміна ФРАНКЛІНА прибув з Англії до Америки й активно ввімкнувся в суспільну й політичну діяльність. Уже на початку 1776 року був анонімно опублікований його памфлет "Здоровий глузд". Він виражав основні ідеї американських патріотів і призивав до проголошення незалежності.
Призначений секретарем комітету Конгресу по іноземних справах, Пейн незабаром був звільнений за публікацію конфіденційних документів. На якийсь час його активність спала (випущено лише памфлет "Суспільна користь"), тому Пейн направляється в Європу, де намагається будувати за власними кресленнямих залізничний міст, але не може нікого зацікавити цією ідеєю.
У Франції революція, і Пейн, захищаючи її, знову звертається до жанру памфлету. Англійський уряд конфіскує "Права людини", обвинувачує автора в зраді й оголошує його поза законом. Зате у Франції йому дають громадянство й обирають депутатом Конвенту, але незабаром тут починають дути інші політичні вітри, і Пейна кидають у в'язницю як англійського агента. Тут народжується його черговий памфлет - "Вік розуму", що став "біблією атеїстів".
Через рік його випускають із в'язниці на прохання американського посла, в 1802 році Пейн знову перетинає океан, але в Америці від нього всі відвертаються, тому що колись він встиг написати "Лист Джорджу Вашингтону", у якому покритикував як військові заслуги адресата, так і його діяльність на посту президента. Своє життя Пейн закінчує в забутті й убогості.