Астрід ЛІНДГРЕН
(Ганна Емілія) /Astrid (Anna Emilie) LINDGREN/
(14.11.1907 - 28.01.2002),
шведська дитяча письменниця. ("Карлсон", "Пепі-довга-панчоха").
Народилася 14 листопада 1907 в місті Віммербю (Швеція) в селянській родині. Після закінчення школи поїхала в пошуках роботи в Стокгольм. Змінивши кілька посад (секретар, стенографістка, редактор), вдало вийшла заміж.
Перша повість Ліндгрен - «Пеппі Довга Панчоха» - побачила світ у 1945-1952 рр. Її появі сприяла важка хвороба улюбленої дочки, для якої і була створена чудова казка. Причина, що підштовхнула починаючу письменницю відправити роботу у видавництво, досі залишається таємницею. Успіх прийшов до книжки миттєво. Їй присудили кілька призів, а Приголомшений автору запропонували роботу в дитячому видавництві. З тієї Ліндгрен написала понад сто книг, частина з них перекладені багатьма мовами світу. Її твори видані майже в 60 країнах.
«Карлсон, який живе на даху» (1955-1968 рр.) з'явився також частково завдяки дочці автора, яка розповідала про веселого чоловічка, що влітає до неї через вікно і зникає при вигляді дорослих. Зверталася Ліндгрен і до романтичних історій («Брати Левине Серце», 1979 р ; «Ронні, дочка розбійника», 1981), і до дитячих детективів («Знаменитий детектив Калле Блюмквіст», 1946), і навіть до свого роду шахрайським повістей, головний герой яких - пустотливий Еміль з Леннеберги (1963-1970 рр). Померла 28 січня 2002 в Стокгольмі.
Героїв Ліндгрен відрізняє безпосередність, допитливість і винахідливість, а пустощі поєднуються з добротою, серйозністю і зворушливістю. Казкове і фантастичне сусідить з реальними картинами життя звичайного шведського містечка. Недивлячись на уявну простоту сюжетів, книги Ліндгрен написані з тонким розумінням особливостей дитячої психології. І якщо перечитати її історії очима дорослого читача, стає ясно, що мова йде про складний процес становлення дитини в незрозумілому і не завжди доброму світі дорослих. За зовнішньою комічністю і безтурботністю героїв часто прихована тема самотності та безпритульності маленького чоловічка.
У 1957р Ліндгрен стала першим дитячим письменником, що отримав від Королівства Швеція медаль за літературні досягнення. Їй присуджено величезну кількість нагород і премій, в тому числі Міжнародна золота медаль X. К. Андерсена, яку називають «малою Нобелівською», премія імені Льюїса Керролла, Міжнародна золота медаль Льва Толстого, нагороди ЮНЕСКО, «Срібний ведмідь» (за фільм «Ронні , дочка розбійника »). З початку 70-х років написані нею книги незмінно очолюють список найпопулярніших творів для дітей. Її твори, що оповідають про Пеппі Довгу Панчохау, Еміля з Леннеберги, Малюка і Карлсона, видані на 58 мовах. Її книги заклали традицію абсолютно нової дитячої літератури, пориваючої зі звичними для цього жанру моралями і сентиментальністю.
Цитати А. Лінгдрен:
«Гарненькі дівчата зазвичай так зайняті своєю зовнішністю, що їм ніколи стати розумними».
«Коли серце гаряче і сильно б'ється, замерзнути неможливо».
«Нові книги так добре пахнуть, що вже по одному запаху можна зрозуміти, які вони цікаві».
«Справа в тому, що ніхто не любить зрадників, навіть якщо користується їхніми послугами».
«Навіть якщо чоловік такий великий хижий звір, якого всі ненавидять, завжди знайдеться любляча жінка, яка залишиться з ним до останньої хвилини».
«Ніщо не буває таким мертвим, як любов, яку нещодавно поховали».
«Може, вона і не завжди вміє себе пристойно вести, але у неї добре серце, а це куди важливіше».
«Якби у мене був день народження і мені б не дісталося жодної книги, я б серйозно почала сумніватися, чи не порушено порядок світобудови».