Вольфганг Амадей МОЦАРТ
/Wolfgang Amadeus MOZART/
(1756 - 5.12.1791),
австрійський композитор.
Моцарт (Йоганн Хризостом Вольфганг Теофіл (Готтліб) Моцарт) народився 27 січня 1756 в місті Зальцбург в музичній сім'ї. Музичний талант виявився ще в ранньому дитинстві. Батько навчав його грі на органі, скрипці, клавесині. У 1762 році сімейство їде до Відня, Мюнхена. Там даються концерти Моцарта, його сестри Марії Анни. Потім, під час подорожей по містах Німеччини, Швейцарії, Голландії музика Моцарта вражає слухачів дивовижною красою. Вперше твори композитора видаються в Парижі.
Наступні кілька років (1700-1774) Амадей Моцарт проживав в Італії. Там вперше ставляться його опери («Мітрідат - цар Понтійський», «Луцій Сулла», «Сон Сципіона»), які отримують великий успіх публіки. З 1775 по 1780 плідна робота Вольфганга Амадея Моцарта поповнила когорту його творів рядом видатних композицій. Після заняття посади придворного органіста в 1779 році, симфонії Моцарта, його опери містять все більше нових прийомів. Одруження Вольфганга Моцарта на Констанції Вебер відбилася також на його творчості. Опера «Викрадення із сералю» просякнута романтикою тих часів. Деякі опери Моцарта так і залишилися незавершеними, оскільки скрутне матеріальне становище сім'ї змушувало композитора присвячувати багато часу різним підробіткам. В аристократичних колах проводилися фортепіанні концерти Моцарта, сам музикант був змушений писати п'єси, вальси на замовлення, викладати.
Творчість Моцарта наступних років вражає плідністю поряд з майстерністю. Славнозвісні опери «Весілля Фігаро», «Дон-Жуан» композитора Моцарта ставляться в декількох містах. У 1789 році ниїм було отримано вельми вигідну пропозицію очолити придворну капелу в Берліні. Проте відмова композитора ще більш посилила матеріальний недолік. Для Моцарта твори того часу виявилися надзвичайно успішними. «Чарівна флейта», «Милосердя Тита» - ці опери були написані швидко, проте вельми якісно, виразно, з красивими відтінками. Відома меса «Реквієм» Моцарта так і не була закінчена до його смерті. Твір закінчив учень композитора Зюсмайер. За півмісяця до смерті Моцарт зліг (діагноз - ревматично-запальна лихоманка). Помер, не досягнувши 36 років. Був похований у спільній могилі на цвинтарі св. Марка (місцезнаходження могили невідомо).
Творчість Моцарта надзвичайно багатогранна. Ним написано 19 опер, мес, приголомшливий за своєю силою "Реквієм", безліч невеликих творів культової музики, 49 симфоній, багато інших циклів творів для оркестру, 25 концертів для фортепіано, скрипкові концерти, концерти для інших інструментів, квартети, різноманітні тріо, фортепіанні і скрипкові сонати, а також більше ста арій і пісень. Стиль Моцарта - це синтез елементів німецької та італійської музики. Форма, яка для нас сьогодні цілком природна і логічна, була створена Моцартом. Його музика вважається класичною. Творча досконалість Моцарта ставить його в один ряд з найбільшими феноменами в історії мистецтва.
Драма життя і творчості Моцарта, а також загадка його смерті стали плідною темою для художників усіх видів мистецтв. Моцарт став героєм численних творів літератури, драматургії та кінематографу. Всі їх перерахувати неможливо - нижче наведені найбільш відомі з них:
1830 - «Маленькі трагедії. Моцарт і Сальєрі.»- А. С. Пушкін, драма
1855 - «Моцарт на шляху до Праги» - Едуард Меріке, повість
1967 - «Піднесене і земне» - Вейс, Девід, роман
1970 - «Вбивство Моцарта» - Вейс, Девід, роман
1979 - «Амадей» - Пітер Шеффер, п'єса.
1991 - «Моцарт: соціологія одного генія» - Норберт Еліас, соціологічне дослідження про життя і творчість Моцарта в умовах сучасного йому суспільства. Оригінальна назва: «Mozart. Zur Sociologie eines Genies »
2002 - «Кілька зустрічей з покійним паном Моцартом» - Е. Радзінський, історичне есе.