1878 | 05 | ТРАВЕНЬ | 26 травня 1878 року. Народилась Айседора ДУНКАН. Айседора ДУНКАН
/Isadora DUNCAN/
(1878 — 14.9.1927),
американська балерина, одна з основоположниць танцю модерн.

Мати Айседори (до 1894 року вона мала ім'я Анджела), учителька музики, зуміла виростити й виховати чотирьох дітей на свої скромні заробітки. Уже в юні роки дівчинка відкидала строгі канони класичного балету, прагнучи в танці до природності.

Її перші виступи в Америці не принесли їй успіху, і в 21 рік вона покинула США, відпливши в Англію на судні для перевезення худоби. Більшого не дозволяли її вбогі заощадження.

В Лондоні над нею взяла шефство знаменита акторка КЕМПБЕЛЛ, що запрошувала балерину з виступами на приватні прийоми. До цього часу вже сформувався танець Дункан, що взяв за основу зразки давньогрецької пластики, яку вона вивчала в залах мистецтва Древньої Греції в Британському музеї. Балерина перемінила традиційний балетний костюм - пачку - на туніку, на сцені виступала босоніж, відмовилася від умовних жестів.

Новаторство Дункан викликало замилування аматорів танцю, і незабаром її зустрічали переповнені театри й концертні зали по всій Європі.

Особисте життя балерини також було постійною темою газетних заголовків. Як і в мистецтві, вона постійно порушувала вкорінені у свідомості людей табу. Вона народила двох дітей, не одружуючись із жодним з батьків. В 1913 році в Парижі трапилася трагедія. Автомобіль, у якому перебували її діти і їхня нянька, упав у Сену, і всі троє потонули.

1920 рік ознаменував новий етап у житті балерини: вона була запрошена в Радянську Росію для організації власної балетної школи.

Знайомство з поетом Сергієм ЄСЕНІНИМ, що був молодшим за неї на 17 років, завершилося їхнім одруженням в 1922 році. Дункан вирішила провести турне по США й поїхала туди разом з поетом. Але час був обраний невдало: Америка була налякана «червоною загрозою» — і їх зустріли як більшовицьких агентів. Обструкція, улаштована в Бостоні, коли вона представила Єсеніна публіці під час одного з виступів, змусила її покинути батьківщину зі словами: «Прощай, Америка! Я більше ніколи не побачу тебе».

Нещасливим виявилося й перебування в Європі. Єсенін покинув її, повернувся в СРСР і незабаром "покінчив із собою". А через два роки трагічно загинула й Айседора, коли під час поїздки на автомобілі накинутий на шию довгий шарф потрапив під колесо машини й задушив артистку.