Вірджинія ВУЛФ
/Virginia WOOLF/
(1882 - 28.3.1941),
англійська письменниця, літературний критик, провідна фігура модерністської літератури ХХст.

Вірджинія Вулф (уроджена Аделіна Вірджинія Стівен) народилася 25 січня 1882 в Лондоні, в сім'ї відомого літературознавця філософа та історика Леслі Стівена (згодом він став упорядником і одним з авторів знаменитого «Словника національних біографій», був удостоєний рицарського звання). Вірджинія, з дитинства відрізнялася підвищеною чутливістю і тендітним здоров'ям, отримала домашню освіту. У 13 років вона втратила матір, а після смерті батька в 1904 році брати і сестри Стівен переселилися в один з центральних районів Лондона - в Блумсбері. У будинку на Гордон-сквер і виникла в 1906 році група «Блумсбері», що об'єднала молодих людей, які цікавилися мистецтвом. За одного з них, Леонарда Вулфа, Вірджинія вийшла в 1912 році заміж. Через п'ять років подружжя Вулф заснували видавництво «Хогарт Прес».

У 1904 році Вірджинія Стівен вперше виступила в газеті «Гардіан» з рецензією; надалі її критичні роботи стали з'являтися в літературному додатку до газети «Таймс». Підсумком же літературно-критичної діяльності письменниці стали сім томів есе і статей. У 1915 році був опублікований дебютний роман Вірджинії Вулф «Подорож зовні», а через чотири роки з'явився роман «День і ніч». Пізніше світ побачили збірка оповідань «Понеділок і четвер» і роман «Кімната Джейкоба». Вершиною творчості письменниці вважаються експериментаторські романи «Місіс Деллоуей» (1925) і «На маяк» (1927), близькі літературі «потоку свідомості». З початком Другої Світової війни Вулф переїхали в заміський будинок в Льюісі (графство Сассекс). Під час нальоту німецької авіації лондонський будинок Вулф був зруйнований; загинула вся її бібліотека. Тяготи військових років і незадоволеність своїми останніми творами позначилися на фізичному і душевному здоров'ї письменниці. У березні 1941 року вона, перебуваючи в стані крайньої депресії, пішла на прогулянку і не повернулася. Тіло Вірджинії Вулф було знайдено в річці три тижні потому - вона кинулася у воду, набивши кишені своєї сукні камінням ...

25 січня 1882 року. Народилась Вірджинія ВУЛФ.

Романи Вірджинії видавалися не тільки в Англії, але і в Америці, переведені на 50 мов, включаючи переклади таких письменників, як Хорхе Луїс Борхес і Маргарит Юрсенар. Її вважають однією з кращих романісток ХХ століття і передовою модерністською письменницею. Вулф вважають головним новатором англійської мови. У своїх роботах вона експериментувала з потоком свідомості і виділяла не тільки психологічний, а й емоційний компонент у поведінці головних героїв. Її популярність зменшилася після Другої світової війни, але інтерес до її творів повернувся після феміністичних рухів в 1970-х рр. Її романи носять велику частку експериментальності: розповідь часто не має чіткого сюжету і місця подій. Глибока ліричність і стилістична віртуозність з'єднуються, наповнюючи романи слуховими і зоровими образами.

Бібліографія:

По морю геть / Voyage Out

День і ніч / Night and Day

Кімната Джейкоба / Jacob’s Room

Місіс Деллоуей / Mrs. Dalloway

На маяк / To the Lighthouse

Орландо. Біографія / Orlando: A Biography. Екранізований в 1992 році.

Хвилі / The Waves

Флаш / Flush: A Biography

Роки / The Years

Між актів / Between the Acts

Щоденник письменниці / A Writer’s Diary

1882 | 01 | СІЧЕНЬ | 25 січня 1882 року. Народилась Вірджинія ВУЛФ.