1775 | 07 | ЛИПЕНЬ | 24 липня 1775 року. Народився Франсуа ВІДОК. Франсуа ВІДОК
/Francois Eugene VIDOCQ/
(1775 - 11.5.1857),
шукач пригод, що створив службу безпеки Франції - Сюрте. Юнак, що вирізнився на полі брані в ряді боїв 1792 року, міг домогтися блискучої військової кар'єри, але лаври Наполеона його не приваблювали. Авантюрний склад розуму, сміливість і зухвалість незабаром створили йому славу одного із самих знаменитих злочинців Франції.

Відбувши кілька строків за різні злочини, він вирішив перемінити рід своєї діяльності й в 1809 році запропонував свої послуги для боротьби зі злочинністю державі в обмін на особисту волю. Поліцейські чини погодилися з умовами Відока, і через рік він очолив новий поліцейський підрозділ - службу безпеки. Його зусилля на новому поприщі були надзвичайно ефективні: тільки в 1817 році він зробив понад 800 арештів у злочинному середовищі, маючи в підпорядкуванні всього 12 співробітників.

Пішовши у відставку в 1827 році, він спробував керувати фабрикою по виробництву паперу й картону, на якій трудилися колишні каторжники. Але справа прогоріла, і він повернувся на стару посаду. Звільнений в 1832 році за обвинуваченням у злодійстві, Відок створив приватне детективне агентство - прототип сучасних. Правда, незабаром прикрили і його.

Відок приятелював зі знаменитими письменниками Віктором ГЮГО, Оноре ДЕ БАЛЬЗАКОМ, Эженом СЮ й Олекскандром Дюма-батьком. Він послужив прототипом бальзаківського Вотрена й героя роману Гюго "Знедолені" Жана Вальжана. Побічно Відока можна вважати й родоначальником жанру детектива в літературі, тому що Эдгар ПО написав свої знамениті розповіді під враженням від прочитаних ним "Мемуарів" Відока.