Моше ДАЯН
/Moshe DAYAN/
(1915 — 16.10.1981),
ізраїльський генерал і політик.

Майбутній ізраїльський генерал народився в киббуці Дганія в родині вихідців з Росії. Він був знаменитий як серед ізраїльського, так і серед радянського народу. Тим більше, що деяка частина цих народів у свій час збігалася.

Ізраїльтяни поважають генерала за те, що він очолював армію в трьох доленосних війнах - восени 1956 року з Єгиптом, в «шестиденній війні» червня 1967 року й під час «війни Судного дня» у жовтні 1973.

Одноокість генерала всіляко обігравалася карикатуристами й анекдотниками. Ліве око Даян втратив 8 липня 1941 року в Сирії, де був у складі диверсійної групи за завданням англійської армії. Вони захопили поліцейський пост, але потрапили під обстріл. Даян виглядав з даху будинку снайпера, дивлячись у бінокль. Куля розбила лінзу, і осколки потрапили в око.

Тільки через 6 годин його змогли евакуювати й доправити в госпіталь у Хайфі. Хірурги витягли залишки скла й металу, а очний отвір зашили. Так з'явилася чорна пов'язка, що стала потім знаменитою в усьому світі. Для Даяна це означало довге болісне лікування й проблеми з мозком.

Письменником Михайлом Веллером поширена легенда про Моше Даяна, за якою око він втратив в 1940 році в Дюнкерку, при форсуванні Ла-Маншу. І крім того, як представник британської місії, Даян нібито брав участь в узятті Києва в 1943 році, один утримував ділянку фронту й нагороджений орденом Червоного Прапора. Офіційна біографія генерала цього не підтверджує.