КАТЕРИНА I
(15.4.1684 - 1727),
російська імператриця з 1725 року, друга дружина ПЕТРА I.
Марта СКАВРОНСЬКА народилася в родині литовського або латиського селянина й в 18 років вийшла заміж за шведського драгуна Рабі. Коли в 1702 році фортеця Марієнбург (біля сучасного латвійського міста Алуксне) була взята російськими військами, вона, переходячи з рук у руки, опинилася у МЕНШИКОВА як трофей. Гарну й жваву Марту примітив ПЕТРО I і в 1703 році оселив у Преображенському. Там вона прийняла православ'я й ім'я Катерина Олексіївна.
В 1711 році Катерина супроводжувала царя в турецькому поході, де зробила неоціненну послугу Росії. Російська армія на Пруті була оточена турецькими військами. У Петра було два виходи: здатися або загинути. Катерина запропонувала спокусити візира дорогими подарунками й віддала всі свої коштовності. Жадібний візир погодився на легкі для Росії мирні умови.
Не дивно, що Петро бачив у Катерині гідну спадкоємицю й в 1712 році вступив з нею в шлюб. Але роман з камер-юнкером Монсом (братом першої коханки царя) наніс Петрові страшний удар. Монса стратили, а цар жорстоко помстився дружині - повіз дивитися на відрубану голову коханця. За іншою версією цю голову в спиртовій банці Петро поставив на нічному столику цариці і заборонив забирати її звідти. Стративши фаворита, Петро розірвав заповіт, по якому престол переходив до Катерини. Але Катерина після смерті Петра I залучила подарунками й обіцянками на свою сторону гвардію й стала імператрицею. Чи не звідси пішло більшовицьке твердження, що кожна куховарка здатна управляти державою? Можливо, але після цього випадку гвардія ще не раз садовила на трон жінок.
На жаль, енергійна й розумна супутниця Петра була зовсім не здатна до державної діяльності. У неї не було ні освіти, ні досвіду, ні бажання нею займатися. Залишалася лише одна довго стримувана пристрасть до насолод. Яка й звела її в могилу через неповних два роки.