Раймонд Паулс
/Ojars Raimonds Pauls/
(12.01.1936 – ),
латвійський композитор, піаніст, диригент і продюсер.
Раймонд Паулс народився 12 січня 1936 року в Ризі (Латвія). Навчатися музиці він почав з самого раннього дитинства. У 1952 році він вступив до Латвійської консерваторії по класу фортепіано, а потім навчався композиції. Паралельно з навчанням Паулс працював піаністом в естрадних оркестрах та ресторанах. З Ризьким оркестром він виступав з концертами в Грузії, Вірменії, Україні, а з 1964 року впродовж декількох років був керівником цього оркестру. Саме тоді Паулс написав свої перші пісні - «Мы встретились в марте», «Зимний вечер», «Старая береза». Тоді ж почалася його робота в кінематографі - композитор створив музику для цілого ряду кінофільмів «Слуги диявола», «Стріли Робін Гуда», «Смерть під вітрилом» та інших, а також для багатьох спектаклів. Уже в 1960-х роках вийшла перша пісенна пластинка Паулса, яка мала величезний успіх і продавалась мільйонними тиражами. В цей період Раймонд дав близько 100 аншлагових авторських концертів. Йому першому вдалося звернути увагу публіки на місцевих виконавців, до цього в Латвії слухали в основному німецьку естраду. Особливу популярність в СРСР композитору принесли пісні «Листья желтые» и «Синий лен» в 1975 році. Наступні шлягери підтримали його популярність. У 1979 році ним були створені мюзикли «Сестра Керрі» і «Шерлок Холмс».
Раймонд відомий і як активний політичний діяч. У 1985 році він став депутатом Верховної Ради Латвії, потім очолював Міністерство культури, був радником президента Латвії з питань культури, кілька разів обирався в Сейм. Паулс навіть балотувався на пост президента Латвії в 1999 році, проте зняв кандидатуру. Але навіть займаючись державною роботою, Раймонд завжди залишався вірним музиці. Останнім часом Маестро продовжує писати музику, концертує як піаніст, грає з симфонічним оркестром, виступає з акторами, в тому числі з артистами Ризького театру російської драми, викладає в Латвійській консерваторії. Сьогодні Раймонд Паулс живе і працює в Ризі.
Величезний успіх супроводжував творчий тандем Раймонда Паулса та Алли Пугачової ("Маэстро", "Старинные часы", "Миллион алых роз", "Без меня" та ін.), Потім композитор працював з іншими відомими виконавцями, серед них - Валерій Леонтьєв, Лайма Вайкуле, Софія Ротару, Едіта П'єха, Лариса Доліна, Олександр Малінін, Тетяна Буланова, а також з багатьма колективами.
Нагороди:
У 1967 році Раймонд Паулс став заслуженим діячем мистецтв, в 1970 отримав премію Ленінського комсомолу, в 1976 йому було присвоєно звання народного артиста, а в 1977 він отримав державну премію Латвійської РСР. Далі нагороди стали вже всесоюзного значення - в 1981 премія Ленінського комсомолу, в 1985 Паулс став Народним артистом СРСР. У 1997 році отримав шведський орден Полярної зірки, в 1995 став командором ордена Трьох зірок - вищої державної нагороди Латвії. У 2008 році удостоєний премії «Балтійська зірка», а в 2010 отримав російський Орден Пошани.