Пьєр де Ферма
/ Pierre de Fermat /

(17.08.1601 – 12.01.1665),
французький математик, основоположник аналітичної геометрії і теорії чисел.

Пьєр Ферма народився 17 серпня 1601 в Бомон-де-ламані (є деякі дані про інший день народження - 20 серпня), в родині заможного торговця. Він отримав освіту спочатку в університеті Тулузи, а потім в Бордо і Орлеані. Будучи за професією юристом, Ферма перебував на державній службі - з 1631 займав пост радника парламенту в Тулузі, а з 1648 року був членом Палати едиктів в місті Кастр. Він був відомий як знавець класичної літератури, лінгвіст і поет. Математика завжди була для Ферма лише захопленням, проте він заклав основи багатьох її областей: математичного аналізу, аналітичної геометрії, теорії чисел, обчислення нескінченно малих, теорії ймовірностей. Помер Ферма в Кастрі поблизу Тулузи 12 січня 1665.

1665 | 01 | СІЧЕНЬ | 12 січня 1665 року. Помер Пьєр ФЕРМА, французький математик, основоположник аналітичної геометрії і теорії чисел.

З ім'ям Ферма пов'язані дві знамениті теореми з області теорії чисел: мала теорема Ферма і «велика» теорема Ферма, про яку на полях праць Діофанта він написав: «Я знайшов цьому воістину чудесний доказ, але ці поля занадто малі для нього». Її доказ в загальному вигляді було отримано лише в 1994 році. Ідеї і відкриття Ферма в області теорії чисел зробили колосальний вплив на наступні покоління математиків.

Іменем Ферма названі:

Ліцей Пьєра де Ферма в Тулузі;
Премія Ферма Математичного інституту Тулузи (заснована в 1989 році, сума винагороди становить приблизно 20 000 євро і присуджується один раз на два роки).

Ім'я Ферма носять наступні математичні об'єкти:
«Велика» теорема Ферма;
Мала теорема Ферма;
спіраль Ферма;
теорема Ферма про умову локального екстремуму функції;
числа Ферма;
точки Ферма;
теорема Ферма про багатокутні числа.

1665 | 01 | СІЧЕНЬ | 12 січня 1665 року. Помер Пьєр ФЕРМА, французький математик, основоположник аналітичної геометрії і теорії чисел.