Ян Баптіст ВАН ГЕЛЬМОНТ
/Jan Baptista van HELMONT/
(1577 - 30.12.1644),
голландський природодослідник, один з видних представників ятрохімії (всі недуги організму від порушення хімічних процесів і лікувати їх слід хімічними засобами).
Він першим відмітив, що при спалюванні дрів або вугілля, бродінні пива утворюється особливий газ (двоокис вуглецю), ввів в хімію сам термін "газ", але вважав, що із ртуті або свинцю можна отримати золото.
Робив замах на акт божественного творіння життя твердженням, що в результаті змішування пшеничної муки, пороху і старих ганчірок можуть безпосередньо зародитися миші (більшість котів думають так само). Одночасно вірив, що життєві процеси регулюються особливими "духами життя" ("археями"), підлеглими душі людини.
В ті часи до дослідів підходили грунтовно і вдумливо. Так, Гельмонт посадив в глиняну судину, що містила близько 91 кг грунту, вербову гілку вагою близько 2,5 кг, яку став регулярно поливати водою. Через 5 років рослину і грунт окремо зважили. Виявилось, що верба важила 77 кілограмів, а грунт втратив всього 57 грамів.
Висновок, правда, був здійснений помилковий: рослинна маса створюється за рахунок води. У ботаніці надовго затвердилася водна теорія живлення рослин. Але якщо б не було таких людей, як Гельмонт, хіба ми дізналися б, що рослини засвоюють вуглець з вуглекислоти повітря?