Петро Симеонович МОГИЛА
(1597 - 11.1.1647),
політичний, церковний і культурний діяч України, митрополит київський і галицький. У 1632 році добився у польського короля ВЛАДИСЛАВА IV незалежного існування православної церкви, повернення їй ряду храмів і монастирів. У тому ж році брав участь в заснуванні Києво-Могилянської (названої так на його честь) академії, найбільшого центру освіти в Україні в 17 столітті.

В 1627 р. Петро Могила прийняв чернецтво у Києво-Печерському монастирі, цього ж року, за свої виняткові здібності, був обраним архімандритом цієї давньої святині Української Православної Церкви. Вже в 1633році очолює Київську митрополію, і приділяє велику увагу впорядкуванню церковного життя, що занепало за роки безправності та утисків. У часи перебування його на митрополичій кафедрі відбувся важливий Собор 1640 року, який підтвердив соборний устрій Української Православної Церкви. Прагнучи зміцнити силу церковної організації, він підніс владу митрополита і єпископів на дуже високий рівень. Митрополит Петро Могила підтримував тісні зв'язки з православними Церквами Сходу, зокрема з Константинопольським Патріархом. У Царгороді на престолі на той час перебував Кирил Лукарис, який цінував Київського митрополита, та надав Петрові Могилі звання патріаршого екзарха з широкими повноваженнями. Вірний православ'ю, Петро Могила мріяв про власний Український Патріархат,незалежний ні від Сходу, ні від Заходу. Золота доба митрополита Петра Могили закінчилася з його несподіваною смертю 1 січня 1647 року.

11 січня 1647 року. Помер Петро Симеонович МОГИЛА.

У 1631 році, Петро Могила заснував при Києво-Печерському монастирі богословсько-філософську школу, яку з часом об'єднав з школою Богоявленського братства. Школа згодом дістала назву Києво-Могилянської колегії (пізніше академії), на честь свого засновника. Петро Могила вивів її на рівень найкращих вищих шкіл Заходу. Упродовж XVII-XVІІI століть Києво-Могилянська академія була осередком освіти не тільки для України, але і для всіх православних слов'ян. Стараннями Петра Могили реставровано святу Софію в Києві, що була напівзруйнована і впродовж багатьох століть занедбана, церкву Трьох Святителів, і церкву Спаса на Берестові.

Цитати П.Могили:

«Без згоди та спільної любові народжується в домі постійна пожежа смутку й печалі, а втіха не приноситься».

«Безділля породжує гріх».

«Ледве люди починають жити, а вже смерть над ними різноманітні сіті наставляє».

«Любов із ненавистю дружби не має».

«Намагайтеся власні недоліки пізнавати».

«Ті грішать, котрі обітниць своїх не виконують».

«Щаслива є та душа, яка сама себе судить».

1647 | 01 | СІЧЕНЬ | 11 січня 1647 року. Помер Петро Симеонович МОГИЛА.