1055 | 01 | СІЧЕНЬ | 11 січня 1055 року. Помер КОСТЯНТИН IX МОНОМАХ. КОСТЯНТИН IX МОНОМАХ
/KONSTANTIN I/
(~980 - 1055),
візантійський імператор (1042-55). Своїм піднесенням він зобов'язаний одруженню на 64-річній імператриці ЗОЇ, відомій, головним чином, своїми любовними пригодами. Дочка імператора КОСТЯНТИНА VIII МАКЕДОНСЬКОГО вже побувала двічі заміжньою, причому її першого чоловіка - РОМАНА III - спочатку отруїли повільною отрутою, а потім, не чекаючи результатів її дії, втопили; другий чоловік Зої - МИХАЙЛО IV ПАФЛАГОНЯНІН - незабаром відсторонився від неї і цілком вдався до того, що кричав про її гріхи, що і прискорило його кінець.

Заправляв же всім цим брат Михайла євнух ІОАНН, який в результаті чергових своїх підступів переконав імператрицю усиновити племінника другого чоловіка МИХАЙЛА V КАЛАФАТА. На цьому Іоанн і погорів: Михайло усунув його від себе, а Зою постриг в черниці. Народу, що до цих пір безмовно поглядав на палацові інтриги, все це набридло - Михайло був скинутий, Зоя з сестрою Феодорою повернена до влади.

А щоб поряд була сильна чоловіча рука, її переконали вийти утретє заміж, чому вона особливо і не противилась. Ось тут-то і підвернувся Костянтин Мономах. Надаючи належне шанування дружині, в державних справах він нічим себе не проявив. Витрати на оборону країни і утримання армії він понизив, оскільки витратив скарбницю на будівництво палаців і прикрас для двору. Чим негайно скористалися норманни, печеніги і інші сельджуки, та тут якраз посварилися (і назавжди) Константинопольський патріарх і папа римський.

Єдиний внесок, який Костянтин вніс до світової і російської історії, - одруження його дочки Ганни на ВСЕВОЛОДІ ЯРОСЛАВИЧЕВІ, великому князеві київському. Їх сином був ВОЛОДИМИР МОНОМАХ. Правда, історики і тут мають привід для сумнівів, оскільки в літописі дружина Всеволода увійшла безіменною і називають її в них "грецькою царицею", "монамахинею", а то і просто "грекинею".