Коко Шанель (справжнє ім’я - Габрієль Бонер Шанель)
/ Coco Chanel (Gabrielle Bonheur Chanel )/

(19.08.1883 - 10.01.1971),
провідна французька кутюр'є.

Коко Шанель народилася 19 серпня 1883 в маленькому містечку Сомюр, в центрі Франції. Після смерті матері, її батько помістив дівчинку в притулок. До 1902 року Коко виховувалася серед черниць, які й навчили її шити. Потім Шанель працювала в магазині панчішно-шкарпеткових виробів «Au Sans Pareil в Мулене». Прізвище Коко дівчина отримала, коли намагалася стати співачкою, виступаючи в кабаре «Viсhy і Moulins». Саме там вона познайомилася з Етьєном Бальзаном, впливовим французьким аристократом, який згодом допоміг Шанель відкрити власну справу. Він був закоханий у дівчину, але вона пішла від нього до його друга, Артура Капелю на прізвисько "Бій". На жаль, коханий Коко трагічно загинув в автокатастрофі, і вона так ніколи і не вийшла заміж, хоча мала численні романи.

Свій перший магазин Коко Шанель відкрила в 1910 році. Він знаходився в Парижі на «Rue Cambon» і спеціалізувався на продажу капелюшків. Проекти Шанель були воістину революційними, вона перша запозичила для жіночої моди елементи чоловічого гардеробу. Саме завдяки їй жінки змогли відмовитися від незручних корсетів і пишних спідниць. Шанель в першу чергу цінувала в одязі зручність і комфорт. Міжнародна економічна криза 1930-х років негативно позначився на бізнесі Шанель, а початок Другої Світової Війни і зовсім змусив Коко розпустити працівників і закрити магазини. Мадам Шанель вважала, що війна - це не час для моди. Під час німецької окупації у Франції Шанель зав'язала відносини з німецьким офіцером Гансом Гунтером фон Дінклаге. Від нього вона отримала спеціальний дозвіл залишитися в своїх апартаментах в готелі «Ritz». Коли війна закінчилася, громадськість засудила Шанель за зв'язок з нацистським офіцером, розцінивши це як зраду. Їй довелося покинути Париж і провести кілька років у Швейцарії. Потім, якийсь час вона жила в своєму заміському будинку в Рокебрюн.

Повернення Шанель в світ моди відбулося, коли їй було вже 70 років. Критики спочатку скептично поставилися до модельєра, але її жіночні моделі знову завоювали любов покупців у всьому світі. Коко Шанель померла 10 січня 1971 в готелі «Ritz». Сотні людей прийшли до церкви Мадлен, щоб попрощатися з «іконою стилю», багато з них були одягнені в костюми від Шанель.

10 січня 1971 року. Померла Коко Шанель, провідна французька кутюр'є

До безсмертних творінь Шанель варто віднести сумку 2.55 (названу так відповідно до дати створення моделі – лютий 1955). «Я втомилася носити ридикюлі в руках, до того ж я їх вічно втрачаю», - заявила в 1954 році Коко Шанель. А в лютому 1955 року мадемуазель Шанель представила невелику сумочку у формі прямокутника на довгому ланцюжку. Жінки вперше змогли носити сумку зручно: просто повісити на плече і абсолютно про неї забути. У 1921 році з'явилися знамениті парфуми «Chanel Nº5». Їх авторство, однак, належить французькому парфумеру Ернесту Бо, емігранту з Росії, який запропонував Коко вибрати вподобаний аромат з двох серій пронумерованих зразків (від 1 до 5 і від 20 до 24). Шанель вибрала флакон № 5. Коко Шанель також зробила популярним маленьке чорне плаття, яке можна було носити протягом дня і вечора залежно від того, якими аксесуарами воно доповнено. Ходили чутки, ніби плаття чорного кольору було нагадуванням Шанель про її коханого Капелю: суспільство не схвалювало носіння трауру по людині, з яким не був зареєстрований шлюб. У 1926 році американський журнал «Voguе» прирівняв по універсальності і популярності «маленьке чорне плаття» до автомобіля Ford.

Цитати Коко Шанель:

Якщо ти народжений без крил, не заважай їм рости.

В двадцять років жінка має обличчя, яке дала їй природа, в тридцять - яке вона зробила собі сама, в сорок - те, яке вона заслуговує.

Є час працювати і є час любити. Ніякого іншого часу не залишається.

Якщо ви хочете мати те, що ніколи не мали, вам доведеться робити те, що ніколи не робили.

Стримувати себе, коли прикро, і не влаштовувати сцен, коли боляче, - ось що таке ідеальна жінка.

Якщо дівчина не фарбується, то вона занадто високої думки про себе.

Мені наплювати, що ви про мене думаєте. Я про вас не думаю взагалі.

Чим гірше у дівчини справи, тим краще вона повинна виглядати.

Чоловік здатний на вчинки, приречений бути коханим!

10 січня 1971 року. Померла Коко Шанель, провідна французька кутюр'є