1999 | 03 | БЕРЕЗЕНЬ | 07 березня 1999 року. Помер Стенлі КУБРИК. Стенлі КУБРИК
/Stanley KUBRICK/
(26.7.1928 - 1999),
американський кінорежисер.

Захопленнями Кубрика-підлітка були джаз, шахи й фотографія. Посутити в коледж йому не вдалося через низькі шкільні оцінки й повернення додому ветеранів другої світової війни. В 17 років його взяв фотографом журнал Look, де він працював кілька років і об'їздив всю країну. Ці подорожі відкрили для нього світ і розбудили тягу до знань.

Він відвідує як вільний слухач заняття в Колумбійському університеті, не пропускає жодної кінопрограми в Музеї сучасного мистецтва, а на життя підробляє грою в шахи на гроші.

В 1951 році він знімає на власні заощадження перший фільм: 16-хвилинну документальну стрічку про боксера Уолтера Картьє — героя одного з фоторепортажів у журналі. Вона була помічена, і Кубрик ставить перед собою ціль зняти повнометражний фільм.

Він кидає роботу в журналі, знімає ще кілька документальних стрічок, потім зичить в родичів 13 000 доларів і в 1953 році знімає свій перший художній фільм «Страх і бажання». Через два роки він зичить вже 40 000 доларів і ставить другий фільм — «Поцілунок убивці». Кубрик виступав на зйомках цих фільмів у ролі режисера, оператора, монтажера, звукорежисера та ін., а допомагали йому друзі й дружини (спочатку перша, потім друга). Зустріч із продюсером Джеймсом ХАРРІСОМ дозволяє йому ставити наступні фільми в Голлівуді. Перший успіх приходить після знятої в 1957 році стрічки «Дороги слави», у якій погодився відігравати головну роль Керк ДУГЛАС. Потім пішли «Спартак», «Лоліта», «Доктор Стренджлав».

«Космічна одісея: 2001 рік» (1968) стала не тільки одним із кращих в історії кінематографу фільмів, але й принесла Кубрику його єдиний «Оскар» за спецефекти. «Заводний апельсин», «Сяйво», «Суцільнометалевий жилет» — всі ці фільми стали помітним явищем кіномистецтва.