Лу АНДРЕАС-САЛОМЕ
/Lou ANDREAS-SALOME/
(12.2.1861 - 1937),
німецька письменниця, одна із самих незвичайних і легендарних жінок Європи.
Вона народилася в Санкт-Петербурзі в родині генерала російської служби Густава фон Саломе, прибалтійського німця по походженню. Перші двадцять років прожила в Росії, потім мати відвезла її в Рим для виправлення здоров'я (у Лу були слабкі легені), де вона познайомилася з філософом Паулем РЕ і його кращим другом Фрідріхом НІЦШЕ. Їй ледь здійснився 21 рік, а друзям було 32 і 38.
Спочатку Рю, а потім і Ніцше зробили їй пропозицію, але обидва рази Лу безповоротно відхилила їх, натомість запропонувала неординарний план: можливість не тільки спілкуватися з нею, але навіть жити разом. Допускаючи тільки духовну близькість, вона дозволяла або піти з її шляху, або відповідати її принципам Ідеальної Дружби. І вийшовши пізніше заміж за Фреда Андреаса, Лу включить у шлюбний договір неодмінну умову — відмову від інтимної близькості.
Скасує своє табу вона тільки після тридцяти років, а до 50 років радикально змінить свої переконання, чому свідченням книга «Еротика», що стала в Європі бестселером. Які були її мотиви в обох випадках, так назавжди й залишилося загадкою.
Всі троє багато читали, обговорювали, писали, але витримати подібне випробування виявиться страшно важким. Друзі-суперники стануть підозрювати один одного. Ніцше втече. На піку розпачу всього за десять днів він напише першу частину «Так говорив Заратустра», що дозволяє дослідникам уважати, саме Лу була прообразом Заратустри.
Через шість років філософ збожеволіє, але встигне написати свої найдужчі й спірні книги. З Паулем РЕ Лу проживе п'ять років, але вони розійдуться, коли вона вирішить вийти заміж за Андреаса. Пауль загине, зірвавшись із гори. Очевидно, що це було самогубство.
Але дивна історія нашої героїні на цьому не закінчується. Через десять років у її життя на кілька років увійде молодий поет Райнер Марія РІЛЬКЕ. Вони разом двічі відвідають Росію. В 1911 році Лу Саломе познайомиться із Зиґмундом ФРЕЙДОМ, дружба з яким буде зв'язувати її до кінця життя.
Останніми її словами перед смертю були: «Все своє життя я працювала й тільки працювала. Навіщо?» Німецький письменник Курт Вольф стверджував, що «жодна жінка за останні 150 років не мала більш сильного впливу на країни, що говорять німецькою мовою, чим Лу фон Саломе з Петербурга».