Айзек Азімов
/ Isaac Asimov /
(2.1.1920 — 2.4.1992),
американський письменник, біохімік, один з навідоміших майстрів наукової фантастики («Я робот», «Сталеві печери», «Голе сонце».
Айзек Азімов народився 2 січня 1920 року в містечку Петровичі (територія сучасної Смоленської області Росії). В 1923 році сім’я переїхала до Нью-Йорку, згодом до Брукліну. Щойно навчившись читати Айзек проявив зацікавлення точними науками та науковою фантастикою. В 1939 році Азімов закінчив Колумбійський університет за спеціальністю «біохімія», а в 1941 році отримав звання магістра. У цьому ж році прийшло визнання його письменницького таланту: оповідання «Прихід ночі» було визнане американськими читачами найкращими оповіданням сучасної наукової фантастики. Розпочалась успішна кар’єра Азімова: вченого та письменника. Він читає лекції в декількох американських університетах, проводить дослідження в сфері біохімії та математики, отримує ступінь доктора наук, а згодом професора. Що стосується його літературної спадщини, то вона складає більш як три з половиною сотні книг. Успішний вчений та письменник помер 6 квітня 1992 року від серцевої та ниркової недостатності, в госпіталі Нью-Йоркського університету. З волі покійного тіло піддали кремації, а попіл розвіяли.
В літературній творчості Азімова чітко прослідковуються дві центральні теми: створення і використання роботів та розселення людей у космосі, освоєння ближніх планет, а потім вихід за межі Галактики. Його захопливі, спрямовані в майбутнє твори і сьогодні з захопленням читають по всьому світу. Азімов - неодноразовий лауреат багатьох національних і міжнародних літературних премій, серед яких «Х'юго» та «Неб'юла», що є найвищими нагородами в американській фантастиці.
Цитати Айзека Азімова:
«Людство виживе, якщо сміливо погляне в обличчя теперішньому, якщо матиме мужність прийняти історичні зміни, а не протидіяти їм. Цьому вчить нас... наукова фантастика, і я горджуся тим, що скільки моїх сил пропагую її уроки».
"Якщо лікар скаже, що мені лишилося жити п'ять хвилин, я не рватиму на собі волосся. Я просто почну друкувати на машинці трохи швидше".
«Коли наші нащадки побачать пустелю, в яку ми перетворили Землю, яке виправдання знайдуть вони для нас?»
«Світло науки одне, і, якщо зробити його яскравішим в одному місці, воно стане яскравішим усюди».