Дмитро Іванович МЕНДЕЛЄЄВ
(8.2.1834 - 1907),
великий учений, що відкрив фундаментальний закон природи - періодичну систему хімічних елементів.
Його дід Павло Максимович СОКОЛОВ був священиком і всіма своїми синами відправив учитися у Тверську духовну семінарію. По закінченні лише один з них зберіг батьківське прізвище, а трьом іншим їхні наставники по звичаях того часу дали нові. Івана назвали Менделєєвим, коли він щось дуже вдало виміняв, тому що так звався сусідній поміщик, що часто міняв коней, а його прізвище виявилося співзвучне сполученню «міну робити». Мітенька народився 8 лютого 1834 року в Тобольську - рідному місті своєї матері. Останній, 17-й по рахунку, був у родині загальним улюбленцем. Ви повірите, що він провів у першому класі два роки? А саме так і трапилося. Нехай такою була обов'язкова умова по малолітству учня, але й надалі, як визнавав сам учений, його не раз повинні були б залишити на другий рік або навіть виключити з гімназії, тому що по-латинському в нього були дуже слабкі оцінки.
Перетворення з недбайливого пустуна-гімназиста в серйозною, захопленою наукою студента, успіхи якого вражали професорів, відбулося після надходження Менделєєв у столичний Педагогічний інститут .Уже тоді Менделєєва відрізняла незвичайна широта інтересів, але головною справою його життя став відкритий нимм періодичний закон, до якого він ішов 15 років. Сон, у якому він побачив свою таблицю, не був випадковим осяянням, а став логічним наслідком кропіткої й старанної роботи розуму. Це сьогодні кожний старанний школяр знає молекулярну будову речовини й із чого складається атом, а тоді хіміки тільки визначили самі поняття атома, молекули й атомної ваги.
Третина хімічних елементів тоді була зовсім науці невідома, а отут раптом з'явилася людина і заявила, що властивості елементів залежать у періодичній залежності від їхньої атомної ваги, представив всі існуючі елементи у вигляді таблиці й навіть помістив у неї ніколи колись не бачені й описав їхні властивості. Повідомлення про відкритий Менделєєвим періодичний закон було зроблено в березні 1869 року на засіданні Російського хімічного товариства. Наприкінці 1871 року Менделєєв розіслав переклад своєї роботи самим знаменитим ученим світу - і ні від кого не одержав відповіді! Прорив трапився тільки в 1875-86 році, коли послідовно були відкриті передбачені ним екаалюміній, екабор і екасилицій, що одержали назви галій, скандій і германій. Всі подальші відкриття хіміків і фізиків тільки підтверджували висновки, зроблені вченим, універсальність відкритого закону. При житті Менделєєва визнали свої членом всі академії світу, крім однієї. Її назва - Імператорська Санкт-Петербургська академія наук. Великий вчений помер 2 лютого 1907 в Петербурзі, не доживши кількох днів до свого 73-річчя. За своє життя Менделєєв був одружений двічі і мав троє дітей від першого шлюбу і четверо - від другого. На одній з його дочок був одружений російський поет А. Блок.
Спочатку його ніхто не розумів, потім намагалися принизити й навіть привласнити його заслуги, але в підсумку всі визнали одним з найбільших геніїв в історії людства. 101-й елемент періодичної таблиці елементів, відкритий в 1958 році американськими вченими, був названий ними в його честь менделевій. Дмитро Іванович - автор фундаментальних досліджень з хімії, хімічної технології, фізики, метрології, повітроплавання, метеорології, сільського господарства, економіки, народної освіти та ін. тісно пов'язаних з потребами розвитку продуктивних сил Росії. Менделєєв заклав основи теорії розчинів, запропонував промисловий спосіб фракційного розділення нафти, винайшов вид бездимного пороху, пропагував використання мінеральних добрив, зрошення посушливих земель. Один з ініціаторів створення Російського хімічного товариства (1868).
Склалася ціла серія анекдотів про Дмитра Івановича Менделєєва. Якісь історії дійсно відбувалися, а якісь явно придумані.
Наприклад, є історія про відвідування лабораторії Менделєєва одним з великих князів. Знаменитий хімік, щоб вказати на тяжке становище лабораторії і вибити грошенят для досліджень, велів завалити коридор, по якому повинен був йти князь, всяким мотлохом і дошками від паркану. Князь таки виділив якісь кошти.
Інша, що стала класичною, історія пов'язана з хобі Менделєєва - виготовленням валіз. Одного разу візник з вершником в прольотці раптом підвівся з місця, вклонився і підняв шапку перед якимось перехожим. Здивований сідок запитав: "Хто це?" - "О! - Відповів візник. - Це відомий чемоданних справ майстер Менделєєв!" Треба відзначити, що все це відбувалося, коли Дмитро Іванович був уже всесвітньо визнаним великим ученим.
А одного разу в практично аналогічних обставин візник шанобливо повідомив сідокові, що це хімік Менделєєв. «Чому ж його не заарештують?» - здивувався пасажир. Справа в тому, що в ті роки слово «хімік» було синонімом слова «шахрай».