1862 | 01 | СІЧЕНЬ | 24 січня 1862 року. Народилась Едіт УОРТОН. Едіт УОРТОН
/Edith WHARTON/
(1862 - 11.8.1937),
американська письменниця, що розвивала у своїй творчості принципи психологічного роману Генрі ДЖЕЙМСА.

Виросла вона в аристократичній родині великих власників, свій перший роман написала в 11 років, рано вийшла заміж за процвітаючого банкіра, але шлюб виявився невдалим. Найближчим її другом став юрист Уолтер БЕРРІ, але їхні відносини ніколи не виходили за рамки платонічних.

В 1899 році вийшов перший збірник її розповідей, в 1903 році колишнє знайомство з Генрі Джеймсом переросло в дружбу, що зв'язувала їх до кінця життя. Як і він, вона перебралася в Європу (1907), Париж став її другим домом. У війну вона бере активну участь у діяльності Червоного Хреста, допомагаючи сиротам і біженцям. Французький уряд нагородить її орденом Почесного легіону.

Роман «Епоха безвинності» (1920) приніс їй Пулітцерівську премію. Це найвідоміший її добуток, багато в чому завдяки однойменній екранізації Мартіна СКОРСЕЗЕ з Мішель ПФАЙФФЕР, Уайноною РАЙДЕР і Деніелом ДЕЙ-ЛЬЮІСОМ у головних ролях.

Вона вважалася живим класиком, коли з'явилося нове покоління письменників, що стали славою американської літератури. Скотт ФІЦДЖЕРАЛЬД, що тільки опублікував «Великого Гетсбі», одержав від неї лист із похвалою й запрошенням у гості на віллу недалеко від Парижа.

Це чаювання стало легендою. Перед зустріччю нервували обоє. Фіцджеральд дорогою кілька разів зупинявся в пришляхових ресторанчиках і приїхав уже добряче напідпитку набравшись. Уортон намагалася сховати свою незручність за маскою зарозумілості. Після декількох банальних фраз Скотт вирішив розповісти історію про американську пару, що прожила три дні в паризькому публічному будинку, що вони прийняли за готель.

Зупинившись, щоб переконатися, що йому вдалося хоча б шокувати господарку, він почув: «Але, пан Фіцджеральд, ви не розповіли нам, що вони власне кажучи робили в борделі». Провал був повним. Одному з гостей Уортон сказала: «У цьому парубку, мабуть, є щось незвичайне», у своєму щоденнику вона написала «Жахливо» і в гості більше не запрошувала.