Чанг і Енг БАНКЕРИ
/Chang & Eng BUNKER/
(11.5.1811 - 1874),
народжені на Сіамі (нині Таїланд) зрослі близнюки. Від них і пішла назва «сіамські близнюки».

Батько близнюків був китайцем, а в жилах матері текла змішана китайсько-малайська кров. Їхні імена часто переводять як «Лівий» і «Правий», хоча тайською мовою так називають зелений і дозрілий плоди місцевого фрукта. Народження зрослих в області талії близнюків стало сенсацією. Чанг і Енг чудом уникли смерті, тому що люди (як у древні часи й середньовіччя) уважали їхню появу відзначеним печаткою диявола. Король Сіаму, коли довідався про їхнє народження, наказав умертвити дітей.

Але мати не відмовилася від своїх дітей, а король пізніше перемінив гнів на милість. Хлопчики швидко освоїлися зі своєю незвичайною анатомічною будовою й навчилися бігати, стрибати й плавати. В 14 років їх побачив британський торговець Роберт ХАНТЕР, що зумів переконати матір, що щастя сини зможуть домогтися лише за межами Сіаму. Треба було ще три роки, щоб одержати в короля дозвіл на виїзд його підданих із країни. Мати фактично здала близнюків Хантеру в оренду на 2,5 роки за 3000 доларів, але одержала з обіцяної суми тільки 500.

17 січня 1874 року. Померли Чанг і Енг БАНКЕРИ.

З 1829 року Хантер і його американський партнер капітан Абель КОФФИН возили Чанга й Енга по Америці й Англії, улаштовуючи майже щодня чотиригодинні своєрідні вистави в театрах і концертних залах, коли близнюки спочатку просто демонстрували своє вміння ходити, бігати, а також відповідали на питання публіки.

Пізніше вони доповнили показ гімнастичними номерами, переносом найважчої людини з аудиторії, що зібралася, і грою типу бадмінтону. За місяць Хантер і Коффін заробляли не менше 1000 доларів, з яких братам виділялось лише 10, а через 2 роки їх заробітки значно зросли - 50 доларів на місяць.

Брати змогли стати незалежними лише тоді, коли їм здійснився 21 рік і минув строк договору. Вони продовжували самостійно давати вистави протягом семи років, поки доктор Джеймс КОЛЛОУЕЙ з Північної Кароліни не порадив їм припинити стомлюючі поїздки й гарненько відпочити. Прислухавшись, брати влаштувалися в містечку Уілксборо й купили ферму. Вони одержали американське громадянство, взявши собі прізвище Банкер. Знайомство із сестрами ЯТС, що проживали по сусідству, привело до того, що Чанг закохався в молодшу - Аделаїду.

Але тому що женитися поодинці він не міг через неодмінно виниклі би пересуди про життя втрьох, волею-неволею зійшлися й Енг зі старшою сестрою - 18-літньою Сарою. Городяни й батьки сестер не схвалили шлюбу, що намічався. Родичі наречених погодилися лише тоді, коли брати погодилися на ризик операції по їхньому поділу. Але отут збунтувалися сестри, і буквально з-під носа хірургів відвезли Чанга й Енга.

Подвійне весілля відбулося у квітні 1843 року. Пройшов неповний рік - і Сара народила дівчинку, а шість днів через народилася й дочка Чанга й Аделаїди. Через рік усе повторилося з інтервалом в 8 днів. Брати купили новий будинок у Маунт Ейри, а число членів родини регулярно прибувало. Жити в одному будинку з оравою дітей стало важко, між сестрами стали виникати сварки, що привело й до проблем у відносинах братів.

Незабаром вони стали жити на два будинки: три дні в дружини Чанга, потім три дні в дружини Енга, причому будь-який каприз хазяїна будинку був законом для іншого. Для підтримки матеріального становища зростаючого сімейства (до 1860 року в Аделаїди народилося сім, а в Сари - дев'ять дітей) брати зрідка робили гастрольні турне.

Нищівний удар благополуччю братів нанесла Громадянська війна, після якої їхній капітал різко зменшився, не вважаючи втрати всіх рабів, що були в них (особливо постраждав Енг, якому при розділі дісталося менше землі, але більше рабів). Братам довелося відправитися з гастролями в Європу, які пройшли з великим успіхом. Але під час повернення в Америку на пароплаві із Чангом трапився удар, що частково паралізував праву половину його тіла.

Останні роки життя братів були затьмарені численними сварками, до того ж Чанг став сильно пити. Доведені до розпачу, брати звернулися до сімейного доктора, зажадавши негайної операції поділу. Хірург, вислухавши їх, спокійно виклав інструменти й запитав: «Що ви виберете - щоб я розрізав з'єднуючу вас плоть або відрізав обом голови? Результат буде однаковий».

Темперамент братів був приборканий. Але доктор пообіцяв виконати операцію у випадку смерті одного із близнюків. На жаль, його не виявилося поруч, коли помер Чанг. Энг, що володів міцним здоров'ям і не хворів на відміну від брата, пережив його всього на три години.

17 січня 1874 року. Померли Чанг і Енг БАНКЕРИ.