Головна / Історія в датах / ТЕМАТИКА / НАУКА, винаходи, відкриття, досліди
В категорії матеріалів: 350 Показано матеріалів: 1-50 |
Сторінки: 1 2 3 ... 6 7 » |
Сортувати за: За роком · За кількістю переглядів (популярністю)


Супротивники розцінили рідке природне явище як знак богів і уклали мир, установивши границю по ріці Галіс.


Хтось зв'язує цю дату із сатаниським календарем, мені ж більше подобається її вв'язування з появою в Індії перших на планеті міст. Взагалі каліюга означає "епоха насилля". Так воно і є.


(~815 - 885),
старший брат КИРИЛА, творець слов'янської абетки.

Майстрів не збентежив навіть зовнішній вигляд продукту, напевно, дуже їсти хотілося. Про аромат взагалі говорити не варто.

Вони потрібні були суддям для захисту очей під час довгих судових засідань.

/вар. ПЕЙРБАХ, ПУРБАХ/
(30.5.1423 - 1461),
австрійський математик і астроном. Одним з перших європейських учених застосував поняття синуса, склав таблиці синусів через кожні десять секунд. Ця робота була завершена його учнем РЕГІОМОНТАНОМ.
/Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg/
(між 1397-1400 – 3.02.1468),
німецький і європейський першодрукар.
Народився в Майнці, змінив прізвище батька Генсфляйш на прізвище матері - Гутенберг. Після 1420 сім'я була вигнана з міста з політичних мотивів і влаштувалася в Страсбурзі. Невідомо, де Гутенберг навчався ремеслу, але вже в 1434 був визнаний майстром у Страсбурзі, у 1438 став компаньйоном Андреаса Дріц і братів Хейлманнов, Андреаса і Антона, погодившись навчити їх деяким «таємним мистецтвам», в тому числі мистецтву друкарства. Смерть Дріц в кінці того ж року послужила причиною судової тяганини, в ході якої два його брата вимагали визнати за ними компанйонські права покійного. Тяганина вирішилася на користь Гутенберга, і він залишився працювати в Страсбурзі. У 1448 повернувся в рідний Майнц, де уклав угоду про «виготовлення книг» з Іоганном Фустом (або Фаустом), золотих справ майстром. Фуст взявся виплачувати йому щорічно 300 гульденів.
Гутенберг звертався за грошима ще кілька разів, і в 1455 Фуст зажадав повернення своїх вкладень. Гутенберг не бажав або не міг повернути необхідну суму, і хоча рішення суду до нас не дійшли, швидше за все, він був змушений віддати колишньому партнеру і свій друкований верстат, і весь набір. Саме цим можна пояснити той факт, що великоформатна 42-рядкова латинська Біблія ін-фоліо, або Біблія Мазаріні, перша дійшла до нас книга, надрукована за допомогою набору з рухомих літер, часто звана Біблією Гутенберга, була насправді в 1456 випущена Фустом спільно з Петером Шеффером з набраних дощок, які підготував Гутенберг. Цілком імовірно також, що, працюючи разом з Фустом над 42-рядкової Біблією, Гутенберг одночасно надрукував 36-рядкову Біблію, відому як Бамбергского Біблія (звану також Шелхорнской Біблією, або Пфістерской Біблією), а також папські індульгенції 1454.
Після 1458 Гутенберг постійно відчував фінансові труднощі. Відомо, що якийсь доктор Конрад Гомера (або Гумер), член майнцського ради, надав Гутенбергу інструменти і набір, необхідний для роботи. Останні роки життя Гутенберг провів у Майнці або в сусідньому Ельтвіле, і в 1465 курфюрст Нассау Адольф зробив його придворним бенефіціарієм. Помер Гутенберг в Майнці 3 лютого 1468.
Геніальний винахід Гутенберга полягав в тому, що він виготовляв з металу «рухливі» опуклі букви, вирізані у зворотному вигляді (у дзеркальному відображенні), набирав з них рядки і за допомогою спеціального преса відтискував на папері. Однак у нього бракувало коштів для експлуатації свого винаходу.
Справжнього портрета Гутенберга немає. Всі зображення Гутенберга відносяться до більш пізнього часу .. Передбачається, що дві гравюри могли бути виконані по справжніх прижиттєвих портретах Гутенберга. Це гравюра в паризькому виданні 1584 і гравюра в базельському виданні 1578.
Гутенбергу споруджені пам'ятники в Майнці, Страсбурзі і Франкфурті-на-Майні, а також у Відні.
У 1901 році в Майнці був відкритий музей Гутенберга.
Ім'я Гутенберга носить відома електронна бібліотека «Проект «Гутенберг ».
На честь Гутенберга названо астероїд (777) відкритий в 1914 році.
У 1935 р Міжнародний астрономічний союз присвоїв ім'я Гутенберга кратеру на видимій стороні Місяця.
Зображений на поштовій марці Болгарії 1940 року.

/Johannes GUTENBERG/
(~1394-99 або 1406 - 1468),
німецький винахідник друкарства, перший типограф Європи.

Перед цим на радощах він посадив на рифи флагманський корабель своєї флотилії "Санту-Марію", і тому плисти назад йому довелося на найменшому кораблі експедиції "Ніньї", залишивши частину екіпажу на острові Еспаньола (Гаїті), оскільки ще раніше третій корабель - "Пінта" - відокремився від експедиції. Через два дні обидва уцілілі кораблі зустрілися і взяли курс на батьківщину. Колумб підозрював зраду капітана "Пінти" Мартіна Пінсона, але вдав, що вірить йому, оскільки не час було карати винних. В середині березня обидва кораблі, благополучно переживши декілька бурь, досягли рідних берегів.

/Simon MARIUS/
(1573 - 26.12.1624),
німецький астроном. Він претендував на те, що першим відкрив супутники планети Юпітер (1609), але оскільки результати своїх спостережень не опублікував, то слава першовідкривача залишилася за Галілео ГАЛІЛЕЄМ, що спостерігав їх в січні наступного року.
Великий італієць назвав їх планетами Медичі і привласнив їм номери I, II, III і IV. Ця назва не прижилася, і нині ми знаємо ці супутники Юпітера як Іо, Європа, Ганімед і Каллісто. Придумав же їх якраз Маріус в 1614 році на основі стародавніх міфів, в яких ці дівчата і хлопець стали предметом пристрасті Юпітера. Маріус також став першим європейцем, що спостерігав в телескоп туманність Андромеди.

/Jan Baptista van HELMONT/
(1577 - 30.12.1644),
голландський природодослідник, один з видних представників ятрохімії (всі недуги організму від порушення хімічних процесів і лікувати їх слід хімічними засобами). Він першим відмітив, що при спалюванні дрів або вугілля, бродінні пива утворюється особливий газ (двоокис вуглецю), ввів в хімію сам термін "газ", але вважав, що із ртуті або свинцю можна отримати золото.
Робив замах на акт божественного творіння життя твердженням, що в результаті змішування пшеничної муки, пороху і старих ганчірок можуть безпосередньо зародитися миші (більшість котів думають так само). Одночасно вірив, що життєві процеси регулюються особливими "духами життя" ("археями"), підлеглими душі людини.
В ті часи до дослідів підходили грунтовно і вдумливо. Так, Гельмонт посадив в глиняну судину, що містила близько 91 кг грунту, вербову гілку вагою близько 2,5 кг, яку став регулярно поливати водою. Через 5 років рослину і грунт окремо зважили. Виявилось, що верба важила 77 кілограмів, а грунт втратив всього 57 грамів.
Висновок, правда, був здійснений помилковий: рослинна маса створюється за рахунок води. У ботаніці надовго затвердилася водна теорія живлення рослин. Але якщо б не було таких людей, як Гельмонт, хіба ми дізналися б, що рослини засвоюють вуглець з вуглекислоти повітря?




(1629 - 8.7.1695),
голландський фізик, механік, математик і астроном. Володів глибокими знаннями й великим колом інтересів. Учений вніс величезний вклад у розвиток сучасної науки. Він розробив хвильову теорію світла, встановив закони збереження кількості руху й "живих" сил, сконструював перші маятникові годинники зі спусковим механізмом і запатентував перші кишенькові годинники, установив постійні точки термометра - танення льоду й кипіння води, сконструював окуляр, який використовують і понині.
Також увів діафрагми, за допомогою телескопа в 1655 році відкрив кільце Сатурна й перший супутник Сатурна - Титан, розробив прообраз планетарію, впритул підійшов до відкриття закону всесвітнього тяжіння.

/ЯКОБСЗОН/
(1572 — 1633),
голландський винахідник, що побудував перший діючий підводний човен.
/Isaac Newton/
(1643 - 31.3.1727),
англійський математик і фізик, що відкрив закон всесвітнього тяжіння. За наукові досягнення ученому був подарований титул лорда. Двадцять шість років він нудьгував на засіданнях палати лордів. Лише одного дня великий фізик попросив слова. Це викликало чимале здивування присутніх.
- Мілорди, - урочисто звернувся він до зборів, - якщо ви не заперечуєте, я попросив би зачинити вікно. Дуже дме, а я боюся застуди. - Ньютон з гідністю сів на місце. Ніяких промов в палаті він більше не виголошував.
Видатний вчений Ісак Ньютон, який зробив величезний внесок у розвиток математики, астрономії, фізики та механіки, народився в Англії 4 січня 1643. Ще до народження Ісаака його батько помер. Мати Ньютона вийшла заміж вдруге і віддала сина на піклування своєї матері. У дитинстві хлопчик багато натерпівся він своїх однолітків, які постійно глузували над ним. Але з часом Ньютон заслужив їх повагу, ставши одним із кращих учнів школи. Найбільше Ісаака Ньютона цікавили точні дисципліни. У 1660 році почалося навчання Ньютона в Кембриджському університеті. В результаті він отримав ступінь магістра мистецтв і серйозно зайнявся наукою. В 1703 Ісаак Ньютон став членом Лондонського Королівського товариства. Помер він 31 березня 1727.
Серед головних досягнень вченого можна назвати відкриття трьох законів механіки і закон всесвітнього тяжіння. Крім того, він пояснив обертання планет навколо Сонця, створив телескоп-рефлектор. Відкриття Ісаака Ньютона пояснили багато явищ в природі, які до того були нерозгаданими. Вони дали поштовх величезному числу наукових досліджень. Сам же вчений ставився до своїх досягнень вельми скептично, вважаючи їх лише наслідками напрацювань своїх попередників.
Цитати Ісаака Ньютона:
«Якщо я бачив далі інших, то тому, що стояв на плечах гігантів»
«Досвід - це не те, що відбувається з вами; це те, що ви робите з тим, що відбувається з вами»
«При вивченні наук приклади корисніше правил»

/Gottfried Wilhelm LEIBNIZ/
(1646 - 14.11.1716),
німецький філософ і математик. На користь людям і на горе учням придумав інтеграли й диференціали.



/John HADLEY/
(1682 - 14.2.1744),
англійський математик, астроном і винахідник. В 1721 році він побудував один з перших телескопів-рефлекторів, а в 1730 році створив (незалежно від інших винахідників) квадрант, що дозволяв визначати висоту Сонця й зірок над обрієм, що знайшов широке застосування в мореплаванні. На основі квадранта пізніше був придуманий секстант.

/Rene Antoine Ferchault de REAUMUR/
(1683 - 17 або 18.10.1757),
французький натураліст, член Паризької АН (1708), член Петербурзької АН (1937). Винайшов в 1730 році спиртовий термометр (зі шкалою від 0 до 80 градусів), застосував мікроскоп для металургійних досліджень, указав на можливість одержання штучного шовку. Написав також «Мемуари по історії комах», у яких вперше уточнив функції особин бджолиної родини.

У широку практику вона ввійде тільки через 30 років після використання в роботах видатного математика Леонарда ЕЙЛЕРА, у той час професора математики Петербурзької Академії наук.

/Johann Christoph DENNER/
(13.8.1655 - 1707),
німецький музичний майстер - винахідник кларнета.

(1712 — 23.12.1789),
французький абат, що розробив мову жестів (дактильную абетку) для глухонімих.

(24.10.1632 - 1723),
голландський натураліст, основоположник мікроскопії.
Левенгук першим спостерігав світу мікроскопічних організмів, бактерій, рух крові в капілярах, описав еритроцити і відкрив сперматозоїди. Свої спостереження і відкриття разом з малюнками він регулярно публікував у працях Лондонського королівського товариства і наукових журналах, але таємницю своїх приладів так і не відкрив.
Створені ним лінзи дозволяли одержувати збільшення до 300 разів, але це не пояснювало повністю методику проведення ним тонких спостережень. Слава голландця була така велика, що його відвідували найбільш високопоставлені особи, у т.ч. ПЕТРО I, ФРІДРІХ II ВЕЛИКИЙ, король Англії ЯКІВ II.

/Henry CAVENDISH/
(1731 — 24.2.1810),
англійський фізик і хімік, що відкрив водень.

(1735 - 11.8.1818),
винахідник-самоучка.

Цей проект оповіщення мешканців столиці про настання полудня так і не втілили в життя. Лише через 130 років згадали пропозицію академіка.

/Martin Heinrich KLAPROTH/
(1743 - 1.1.1817),
німецький хімік, що відкрив хімічні елементи уран, цирконій, титан, церій, телур і явище поліморфізму.

/Abraham BREGUET/
(1747 - 17.9.1823),
годинниковий майстер французького флоту, член Французької АН. Під час французької революції виїхав до Швейцарії, де створив нове годинникове виробництво. Винайшов спіраль особливої форми, вніс цілий ряд інших удосконалень до годинникового механізму. У його майстерні виготовлявся знаменитий кишеньковий годинник (брегет), який відрізнявся великою точністю, відбивав години, четверті і показував числа місяця.

/Samuel HAHNEMANN/
(1755 - 2.7.1843),
німецький лікар, засновник гомеопатії. Спостерігаючи дію ліків на організм здорової людини, Ганеман дійшов висновку, що лікарські речовини викликають в організмі такі ж явища, як і хвороби, проти яких вони діють. Виходячи із цього, він висунув основний принцип гомеопатії - подібне лікується подібним.
А оскільки лікарська практика довела неефективність лікування сильними засобами, Ганеман став застосовувати мінімальні, т.зв. гомеопатичні, дози ліків. У Лейпцігу, де він проробив понад тридцять років, його погляди були зустрінуті вороже в медичному середовищі.
І це навряд чи дивно, якщо згадати долю всіх пророків і першовідкривачів. Змушений покинути місто, він остаточно перебрався в Париж, де з величезним успіхом практикував до самої смерті.

/Robert FULTON/
(1765 — 24.2.1815),
американський художник — винахідник першого у світі колісного пароплава «Клермонт» (1807), що знайшов практичне застосування.
Джеймс Ватт народився в крихітному шотландському містечку Гриноке. Ріс тихою, хворобливою, начитаною, допитливою, дуже спостережливою, акуратною людиною, яка любила роздумувати і майструвати. Він умів користуватися багатьма інструментами, освоїв навіть ливарну справу, дуже багато читав і знав, але визначити своє майбутнє не міг. Він був універсал, якому важко було знайти роботу. Він був винахідник. Винахідник і за складом характеру, і за типом мислення, і за способом життя; дивно, він був винахідником, ще нічого не винайшовши.
Перший робочий паровий двигун (двигуни Ньюкомена) був запатентований в 1698 році, і до моменту народження Ватта, двигуни Ньюкомена використовувалися для відкачування води з шахт по всій країні. Приблизно в 1764 році Ватт отримав модель двигуна Ньюкомена для ремонту. Він зрозумів, що конструкція була безнадійно неефективною і почав працювати для поліпшення моделі парової машини. Джеймс Ватт включив в схему парового двигуна додаткову камеру для конденсації пари, що скорочувало величезні втрати цього робочого тіла.
5 січня 1769 року Джеймс Ватт отримав патент на парову машину. І хоча Ватт не був автором цього винаходу, саме його удосконалення вакуумного двигуна Ньюкомена зробили пристрій досить ефективним для того, щоб можна було використовувати енергію пари в промисловості.

/Alois SENEFELDER/
(1771 — 26.2.1834),
німецький типограф, винахідник літографії — основного способу плоскої печаті до середини минулого століття.

/Carl von LINNE (Carolus LINNAEUS)/
(23.51707 - 1778),
шведський природодослідник, творець системи рослинного і тваринного світу.


/Jons Jakob BERZELIUS/
(1779 - 7.8.1848),
шведський хімік і мінералог, один із засновників сучасної хімії, почесний іноземний член Петербурзької Академії наук.
Він відкрив церій, селенів, торій, уперше одержав у вільному стані кремній, титан, тантал і цирконій. Берцеліус першим в історії з єдиної точки зору класифікував всі відомі тоді елементи, з'єднання і мінерали.
Він визначив атомні ваги 46 елементів, а в 1814 році ввів сучасне позначення атомів хімічних елементів першими літерами їхніх латинських або грецьких назв.

(1781 - 12.8.1848),
англійський винахідник, творець одного з перших паровозів і будівельник першої громадської залізниці.

/David BREWSTER/
(1781 - 10.2.1868),
шотландський фізик, винахідник калейдоскопа.

Пасажирами були вівця, півень і качка. За польотом, що тривав 8 хв, спостерігали король Франції Людовик XVІ і його дружина Марія Антуанетта.
