Головна / Історія в датах / ТОП-10 / Топ-10 подій березня

03 | БЕРЕЗЕНЬ | ТОП-10 найпопулярніших новин у березні
Сьогоднішньою новиною ТОП-10 ми розпочинаємо щомісяця публікувати підбірку найцікавіших новин, які викликали найбільший інтерес Фейсбук-спільноти (не лише наших фанів, а й взагалі користувачів соціальної мережі Facebook).

Facebook Приєднуйтесь до нас і Ви!

Гарного дня :)

10 місце:

21 березня 1685 року народився Йоганн Себастьян БАХ, німецький композитор.

Складною виявилася доля спадщини Баха. За життя Баха добре знали, проте після смерті композитора його ім'я і музику почали забувати. Справжній інтерес до його творчості виник лише в 1820-ті роки. А розпочався він з виконання 11 травня 1829 року в Берліні «Пасіонів за Матвієм», організуваного Феліксом Мендельсононом-Бартольді. Саме Феліксу належить честь «Повернення до життя» музики Баха, майже через 80 років після смерті композитора і його повного забуття. Це дало сильний імпульс до публікації творів Баха та їх виконання.

Генерація композиторів-романтиків, що народилась у 1810-ті роки, прийняла Бахівські композиції як поетичну музику і взяла їх собі за взірець. Фелікс Мендельсон-Бартольді, Роберт Шуман, Фредерік Шопен і навіть сам Ференц Ліст вважали твори Баха стимулом і прикладом для власної творчості. Видатні на той час музиканти-виконавці (крім Мендельсона-Бартольді, Шопена та Ліста також Клара Шуман, Сигізмунд Тальберг та багато інших) внесли твори Баха в свої концертні програми.

Йоганн Себастьян БАХ

9 місце:

20 березня 1632 року народився Іван МАЗЕПА, гетьман України.

Ян-Хризист Пасекхотів помститися Мазепі і вигадав у своїх «Споминах» славну легенду про розгнузданого коня, що на перший погляд осліплювала своєю пластикою, а в дійсності, як більшість поетичних образів, надто далека від правди своєю бурхливою романтичною уявою. Легенда ця каже, що Мазепа мав коханкою дружину визначного польського магната; коли ошуканий чоловік дізнався про це, наказав своїй службі зловити винуватця, прив'язати його наголо до дикого коня і пустити степом, що аж із Польщі помчав із ним в Україну. Пасек у ролі оборонця чесності так захопився власною уявою, що вигукнув: «Бачиш, Мазепо, до чого доводить підлота та чужоложство! Тьфу! Чи шляхтич може бути брехуном і злодієм?»

Не було доведено, що в дійсності така подія була. Але Пасек використав реальність того факту, що Мазепа користувався успіхом серед жіноцтва. Ця історія була в усіх подробицях занадто гарна й мала свою привабу: маса схопила її і перетворила в епопею, а поети, маляри та музики — Байрон, Гюго, Верне, Булянже, Ліст — покористувалися нею і звеличили її героя, що зріс до величини символу. Едгар Кіне порівняв раз нещасливу Францію до замученого Мазепи, перед яким простягалося славне майбутнє.
Детальніше

Іван МАЗЕПА

8 місце:

19 березня 1895 року народився Максим РИЛЬСЬКИЙ, український поет, перекладач.


***
Яблука доспіли, яблука червоні!

Ми з тобою йдемо стежкою в саду,

Ти мене, кохана, приведеш до поля,

Я піду — і може більше не прийду.

Вже й любов доспіла під промінням теплим,

І її зірвали радісні уста, —

А тепер у серці щось тремтить і грає,

Як тремтить на сонці гілка золота.

Гей, поля жовтіють, і синіє небо,

Плугатар у полі ледве маячить…

Поцілуй востаннє, обніми востаннє;

Вміє розставатись той, хто вмів любить.

Детальніше

Максим РИЛЬСЬКИЙ

7 місце:

Квентіну ТАРАНТІНО 50!

У 15 років, з вимушеної згоди матері, він кинув школу з умовою, що знайде роботу. Мати хотіла, щоб він зрозумів, що життя без освіти не суцільне свято. Тарантіно знайшов перше робоче місце в якості білетера в одному з кінозалів в Торренсі, де крутили порно; мати знала, що він працює в кінотеатрі, але навіть не здогадувалася, що там показують порнографію. Пізніше Квентін сказав: «Більшість підлітків думають: "Класно, я в порнокінотеатрі!" — Але мені не подобалися порнофільми. Мені подобалося справжнє кіно, а не це — противне та дешеве.

Квентін став відомий на весь світ після фільму «Кримінальне чтиво» (1994), який приніс йому «Золоту пальмову гілку» Каннського кінофестивалю, а також премії «Оскар» і «Золотий глобус» за найкращий сценарій.

Квентін ТАРАНТІНО

6 місце:

Роман ШУХЕВИЧ, в.о. Голови ОУНР, Головний командир УПА, був убитий 5 березня 1950 року. Шухевич загинув у підпільній штаб-квартирі в с. Білогорща біля Львова.

Шухевич перебував у будинку Ганни Конюшек у спеціально обладнаному ще у жовтні 1948 року сховищі. Воно являло собою дерев'яний короб у міжповерховому просторі на кілька осіб з двома простінками, що розсувалися. Вихід з кімнати прикривав килим. У принципі, у такому сховищі можна було пересидіти обшук, не виявивши себе. Важко сказати чому, але Шухевич цього не зробив і спробував вирватися з будинку. Ось як це описано в одному із звітів:

«Під час обшуку з-за дерев'яної перегородки на площадці сходів були здійснені постріли. У цей час по східцях піднімались начальник відділення Управління 2-Н МДБ УРСР майор Ревенко і заступник начальника УМДБ Львівської області полковник Фокін. У стрілянині, що виникла, тов. Ревенка на площадці сходів було вбито. Під час стрілянини з укриття вискочив бандит з пістолетом і гранатою в руці і кинувся вниз по східцях, де наскочив на полковника Фокіна, який сходив вниз. У цей час сержант П-к, який стояв у дворі, підбіг і автоматною чергою вбив бандита»...
Детальніше

Роман ШУХЕВИЧ

5 місце:

21 березня - Всесвітній день поезії

Всесвітній день поезії

4 місце:

2 березня 1859 року народився ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМ, письменник («Хлопчик Мотл»).

ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМ писав про Львів "Львів, бачте, вже зовсім не те, що Броди. По-перше, само по собі місто – чистота, ширина, краса! Не намилуєшся. Тобто, звісно, є і у Львові вулиці такі самісінькі, як і у Бродах, котрими і серед літа можна пройти лише у глибоких калошах і затиснувши носа. Зате посеред міста розкинувся парк, у якому дозволено гуляти всім, навіть козам. Вільна країна! По суботах євреї шпацерують всіма вулицями, і ніхто їм на те навіть не зауважить. А які люди! Чисте золото! Мама каже, що Бродам до Львова – як землі до неба. Мій брат Еля жалкує, що після кордону спочатку йдуть Броди, а за ними Львів. Шкода, що не навпаки. Але Піня йому втовкмачує, що Львів через те й кращий, ніж Броди, що розташований далі від кордону, зате ближчий до Америки".

ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМ

3 місце:

88-й день народження 28 березня відсвяткував Дмитро ГНАТЮК, український оперний співак.

Народний артист України. Народний артист СРСР. Герой України. Перший виконавець хітів 1960-тих — пісні «Два кольори» та «Мій Київ».

Співак Гнатюк — один з митців, який декларував чітку українську ідентичність у всі роки радянського режиму. Припускають, що зустріч із Сталіним під час навчання в Консерваторії та його прихильність до молодого таланту дала своєрідний карт-бланш на більшу свободу вибору мистецьких упободань. Зокрема, співак доклав багато зусиль для популяризації української пісенної класики, частина з якої була під забороною (твори К. Стеценка, М. Леонтовича). У 1960-70-ті роки його презентабельна, висока фігура та небуденний, шляхетний артистизм підтримував дух та самопочуття української нації, приниженої русифікацією та нарочитим провінціалізмом. Гімном покоління 1960-тих стала пісня «Два кольори», вперше виконана саме Дмитром Гнатюком.

Дмитро ГНАТЮК

2 місце:

Прощена неділя - останній день Масляниці і остання неділя перед Великим постом. У цей день прийнято просити прощення у Господа і всіх людей, які оточують людину. На прощену неділю прийнято їсти вареники.

«Прощайте, то простять і вам» — Біблія (Лука 6,37)

Прощена неділя - останній день Масляниці

1 місце:

День народження 19 березня святкує Ліна Костенко, українська письменниця-шістдесятниця.

У радянські часи брала активну участь у дисидентському русі, за що була надовго виключена з літературного процесу. Авторка поетичних збірок «Над берегами вічної ріки» (1977), «Неповторність» (1980), «Сад нетанучих скульптур» (1987), роману у віршах «Маруся Чурай» (1979, Шевченківська премія 1987), поеми «Берестечко» (1999, 2010). 2010 року опублікувала перший прозовий роман «Записки українського самашедшого», що став одним з лідерів продажу серед українських книжок у 2011 році.


****
Не знаю, чи побачу Вас, чи ні.

А може, власне, і не в тому справа.

А головне, що десь вдалечині

Є хтось такий, як невтоленна спрага.

Я не покличу щастя не моє.

Луна луни туди не долітає.

Я думаю про Вас. Я знаю, що Ви є.

Моя душа й від цього вже світає.

Ліна Костенко

Примітка. Популярність тих чи інших дописів Фейсбук визначає самостійно через якісь свої певні алгоритми та підрахунки, ми лиш - бачимо результат - саме його Ви маєте змогу бачити у ТОП-10.

Дякуємо, що Ви цікавитесь історією! Дуже цікаво, мабуть, її аналізувати, творячи своє життя сьогодні і мудро прогнозуючи майбутнє.

Щасти Вам у всьому! :)

Категорії:

Топ-10 подій березня

Схожі теми:

Топ-10

Розкажіть друзям:

comments powered by HyperComments

Пошук по сайту


Реклама